Naše poradna – „ŠTĚNICE“
Otázka: Jak vyhubit štěnice svépomocí ?
Odpověď: Hubení štěnic svépomocí se nedoporučuje. Štěnice patří mezi obtížně hubitelný hmyz a po jakémkoliv neodborně provedeném zásahu se často stává, že jsou štěnice pouze zahnány do úkrytu, nikoliv vyhubeny. Takže ač se zdá, že zásah byl úspěšný, nemusí tomu tak být vždy. Štěnice dle odborných studií dokáže hladovět a přežívat bez potravy více než rok.
Otázka: Jsme pokousaní od nějakého hmyzu. Jak je možno prokázat, že se jedná nebo nejedná o štěnice ?
Odpověď: Bezpečně prokázat, že se jedná o štípance od štěnic by měl zkušený dermatolog. Štípance od štěnic bývají specifické tím, že jich často bývá hned několik vedle sebe, ale nemusí tomu tak být pokaždé.
Otázka: Když si zavolám profesionální deratizační firmu, zmizí štěnice ihned po provedeném zásahu ?
Odpověď: To bohužel žádná profesionální deratizační firma není schopná zajistit. Samotným zásahem se většinou podaří vyhubit zhruba kolem 60 – 70% populace, ale může to být i víc či méně. Vše záleží na tom, jak je byt řešený, kolik je tam věcí, nábytku a obyvatel. K vyhubení zbytku štěnic v bytě dochází v průběhu dalších týdnů. Jedná se o jedince schované v různých zákoutích, které vyžene až repelentní složka aplikované dezinsekční látky.
Otázka: Musí se zásah proti štěnicím opakovat ?
Odpověď: Pokud je zjištěn výskyt štěnic včas a je ihned řešen, většinou se podaří štěnice vyhubit jedním zásahem. Při odkládání, či neúspěšném hubení svépomocí pak dochází ke zvyšování výskytu a pak bývá často potřeba zásah opakovat.
Otázka: Je nějaká záruka na vyhubení štěnic ?
Odpověď: To bohužel není. Vše záleží na obyvatelích bytů, zda se budou řídit pokyny provádějící firmy a dodržovat je. To nemůže provádějící firma nikdy ovlivnit. Pokud někdo jakoby poskytne záruku, jedná se o reklamní trik. Pokud by došlo na „lámání chleba“ – tedy pokud by zákazník uplatnil záruku, bude mu vysvětleno, že z těch a z těch důvodů porušil záruční podmínky a tedy že je nutný další placený zákrok. Toto slýcháme pravidelně od zákazníků, kteří se na nás obracejí s prosbou o pomoc, protože nějaké firmě naletěli na reklamní trik a štěnic se stále nezbavili.
Otázka: Když již mám prokázaný výskyt štěnic v bytě, je možné, abych si je odvezl na chatu ? Tam bývá zima a nemají trvale co jíst, tak tam přeci nebudou, ne ?
Odpověď: Převoz štěnic je bohužel možný a častý. Dále pak záleží na podmínkách, které budou mít štěnice k přežívání. Jejich životaschopnost při nízkých teplotách se značně zkracuje. Za optimálních podmínek však vydrží hladovět déle než rok.
Otázka: Stačí vystříkat jen ložnice ?
Odpověď: I když je podezření, že se štěnice vyskytují jen v ložnici, vždy je potřeba provést dezinsekční zásah v celém bytě. Pravděpodobnost, že se pár jedinců dostane třeba s prádlem do jiných místností je velká.
Otázka: Musím vyházet nábytek a postele v ložnici ?
Odpověď: V drtivé většině případů to není nutné. Dříve bylo běžné a doporučovalo se zlikvidovat alespoň lůžko. Avšak s vývojem nových profesionálních dezinsekčních přípravků to již nebývá nutné. Jsou však případy, kdy jsou štěnice v bytě již velmi přemnožené a likvidace lůžka je doporučena.
Otázka: Jsou přípravky nebezpečné pro mého pejska ?
Odpověď: Po dobu hubení štěnic je doporučeno zajistit pro domácí mazlíčky náhradní ubytování. Ano, pro menší plemena může být postřik nebezpečný. Z praxe je ale vyzkoušeno, že i menší plemena psů pobyt v bytě, kde probýhá hubení štěnic zvládají. Toto je však na vlastní zodpovědnost majitelů.
Otázka: Jak je to s malými dětmi ? Je postřik proti štěnicím pro ně nebezpečný ?
Odpověď: Postřik může být pro malé děti dráždivý, nikoliv nebezpečný. V těchto případech je třeba zajistit větší dohled nad dítětem a vyvarovat se kontaktu s ošetřenými plochami.
Otázka: Proč jsem já ráno vždycky poštípaná a manžel, který spí v jedné posteli se mnou, nikoliv ?
Odpověď: Štěnice to mají stejně jako jakýkoliv jiný krvesajný hmyz. Zkrátka někdo jim chutná víc a někdo míň. Pokud si mohou vybrat, zvolí chutnější variantu.
Otázka: Zjistil jsem, že na šváby existují nějaké lepící pásky, kterými se dají odchytit. Existuje něco takového na štěnice ? Pokud ano, dají se tím vyhubit štěnice v bytě ?
Odpověď: Ano, lepové pasti na štěnice opravdu existují a mají sloužit k monitorování výskytu. Tedy zjištění, zda se štěnice v místě pokládky vyskytují a v jakém množství. Bohužel opakovanými testy bylo zjištěno, že dnes dostupné lepové pasti jsou velice problematocké z hlediska funkčnosti na pouhý monitoring, natož na hubení. Proto pro hubení štěnic je toto zcela nedostačující způsob = štěnice pomocí lepových pásek vyhubit rozhodně nelze.
Otázka: Slyšela jsem, že se dají štěnice vyhubit nějakou dýmovnicí a že není třeba si nechat stříkat do věcí v bytě ? Je to pravda ?
Odpověď: Bohužel není. Zní to jednoduše, ale pokud by toto fungovalo jistě by se to ihned ve velkém ujalo a bylo používáno. Samo jsme opakovaně zažili, že se občas najde „odborná“ firma, která použije na rádoby hubení štěnic dýmovnice určené primárně pro hubení pavouků a jiného – jak říkáme – lehce vyhubitelného hmyzu. Ale je to jen divadlo pro zákazníka, protože ten vidí kouř a tedy jakoby se něco děje, ale s hubením štěnic to nemá nic společného.
Otázka: Když tak pročítám na internetu v diskusích a na různých firemních stránkách rady o tom, jak nejlépe vyhubit štěnice, připadá mi, že si mnoho informací protiřečí a že je to tak trochu informační džungle. Neexistuje někde na internetu nějaký vyhláškou daný postup, jak vlastně spolehlivě vyhubit štěnice ? Nebo neexistuje třeba nějaký předpis od hygienické stanice, které i firmám nařizuje, jak mají postupovat ?
Odpověď: Přesný postup, či předpis od hygienické stanice jak postupovat při hubení štěnic zatím neexistuje. Existují pouze dílčí doporučení. Každá firma má svůj postup a své metody, které si . Některá úspěšnější, jiné méně. A bohužel, jako v jiných profesích, tak i deratizační oblasti se setkáváme i s vyloženými podvodníky.
Otázka: Je výskyt štěnic jenom „vlna“, která pomine. Myslíte si, že se podaří někdy vyhubit štěnice globálně tak, abychom se nemuseli strachovat třeba o dovolené dát si kufry do skříně v hotelu a podobně ?
Odpověď: Vzhledem ke zvýšené migraci obyvatelstva obecně a k podceňování problematiky výskytu štěnice tomu bude spíš naopak. Výskyt je sice redukován, ale k úplnému vyhubení štěnic už zřejmě nikdy nedojde.
Další informace naleznete zde: stenice.deratizace.com/